Samobadanie piersi – czyli piersi pod kontrolą !

Cześć ! Dzisiaj bardzo ważny temat głównie dla pań – Podstawy samokontroli piersi. Dlatego liczę na Waszą aktywność. Samokontrola piersi to coś co każda z nas powinna mieć opanowane do perfekcji aby ustrzec się niebezpieczeństwa i choroby. Dlatego przeczytajcie ten wpis i weźcie go sobie do serca.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Co roku umiera na niego ok. 5 tysięcy Polek. Samobadanie piersi jest bardzo ważną rzeczą aby wcześnie wykryć raka piersi. Co za tym idzie, mnóstwo plusów.

Kiedy badamy piersi:

-poznajemy ich budowę oraz zauważamy zmiany w wyglądzie jakie zachodzą podczas cyklów miesiączkowych,
– dochodzimy do wprawy jeśli chodzi o technikę samobadania piersi
– nabywamy wiedzę i praktyczne umiejętności w badaniu piersi.
Mało? Wydaje mi się że wystarczająco dużo plusów aby zacząć kontrolować swoje ciało póki nie jest ku temu za późno! Przejdźmy do sedna. Przedstawię Wam teraz podstawy samobadania piersi oraz kilka przydatnych wskazówek.

Samobadanie piersi składa się z 2 etapów :

– oglądania piersi
– badania poprzez dotyk ( badanie palpacyjne)
Kobiety które mają miesiączkę powinny wykonywać badanie mniej więcej w tej samej fazie cyklu. Najlepiej ok 2-3 dni po miesiączce. Natomiast kobiety które nie mają miesiączki powinny badać się raz w miesiącu.

Podczas badania piersi powinnyśmy zbadać:

– skórę piersi
– brodawki, otoczki oraz miąższ piersi
– pachy

1 etap : Obejrzyj piersi przed lustrem

Stań z rękami za głową, oprzyj dłonie na biodrach, opuść ręce wzdłuż ciała – w takich pozycjach dokładnie przyjrzyj się obydwu piersią. Porównaj ich symetrie i wygląd.  Następnie wybierz metodę badania. Są 3 opcje :
-koliście od brodawki
-promieniście od brodawki
– góra-dół

 2 etap : Zbadaj dotykiem pod prysznicem

Unieś rękę do góry. Powoli opuszkami dwóch lub trzech palców ręki przeciwnej dla badanej piersi uciśnij okolicę brodawki i każdą z czterech części piersi. Szukaj nowych guzków, zgrubień. Masując okolice brodawki, sprawdź czy nie wypływa z niej żadna wydzielina. Zaniepokoić cię powinien każdy wyciek z brodawki, szczególnie, gdy jest podbarwiony krwią.
Tą samą czynność powtórz z drugą piersią.

3 etap : Zbadaj dotykiem na leżąco

Połóż się. Jedną rękę umieść wysoko nad głową i dokładnie badaj całą pierś, punkt po punkcie.
Na końcu sprawdź pachowe węzły chłonne. Unieś jedną rękę do poziomu, a drugą zbadaj dół pachowy. Wzbudzić twoją czujność powinny guzki, zgrubienia oraz wszelkie zmiany, których nie dostrzegłaś podczas poprzedniego badania.
Te same czynności powtórz z drugą piersią.
 

 Jeśli chodzi o niegroźne zmiany estetyczne piersi to zaliczamy do nich :

-rozstępy
– owłosienie
– wyciągnięcie brodawek
– asymetria biustu
– suchość skóry
– wyciek z brodawki sutkowej.

Skontaktuj się z lekarzem jeśli stwierdzisz:

-asymetrię piersi, zmianę w wyglądzie piersi: zaczerwienienie, zmarszczenie, zaciągnięcie, zapadanie się skóry, zmianę w obrębie brodawek: asymetrię, wyciągnięcie, owrzodzenie, wyciek, guzek lub zgrubienie w obrębie pachy, pojawienie się zmian, które wcześniej nie występowały.

Mam nadzieję że chodź troszkę przybliżyłam Wam temat badania piersi który wydał mi się bardzo ciekawy i przydatny. Każda kobieta świadoma swojego ciała powinna mieć wiedzę na ten temat. Dlatego zachęcam Was do regularnego badania piersi.

8 thoughts on “Samobadanie piersi – czyli piersi pod kontrolą !

  1. Jest to temat, który cyklicznie jest przypominany i miejmy nadzieje, że wejdzie nam kobietom w nawyk. Wiem jakie to ważne ponieważ sama jako bardzo młoda dziewczyna wykryłam sobie niezłośliwą zmianę, która musiała być usunięta. I polecam, mimo samokontroli podczas wizyt u ginekologa również prosić (jeśli lekarz nie pamięta) i kontrolę, ponieważ czasami możemy same czegoś nie wyczuć.

  2. Zgadzam się! Warto się badać. Wiele kobiet się nie bada i nie chodzi na usg, a gdy okaże się, że jednak jakiś guzek jest to zazwyczaj jest już za późno.

  3. Jak najwięcej takich wpisów! Bardzo cieszy mnei, że coraz częściej trafiam na takie treści w internecie. Daje to nadzieję, że większa ilość kobiet zdecyduje się wprowadzić systematyczne samobadania piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *