Dysmorfofobia – uzależnienie od zabiegów kosmetycznych.

Jak myślicie czy w dzisiejszym świecie istnieją takie zagrożenia jak uzależnienie od zabiegów kosmetycznych? Czy spotkałyście się z tym zjawiskiem? A może ktoś z bliskich Wam osób ma z tym problem…

 Dysmorfofobia

Jest to zaburzenie psychiczne. Osoba cierpiąca na tą przypadłość ma bardzo niską samoocenę oraz przeświadczenie o tym, iż istnieje u niej defekt urody. Jest to niczym nieuzasadnione dlatego wymaga konsultacji ze specjalistą – psychiatrą. Dysmorfofobia pochodzi z greckiego słowa ,,dysmorfia” oznaczającego brzydotę. Po raz pierwszy termin ten do dziedziny psychiatrii został wprowadzony ok 100 lat temu. Według statystyk problem dotyczy ok 0,7 – 2,3 % populacji. Występuje zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Najczęściej na dysmorfobię cierpią osoby młode lub osoby starsze które kiedyś były wyśmiewane i nieakceptowane przez rówieśników.

Przyczyny powstawania:

-psychologiczne

-rodzinne

-biologiczne

-kulturowe

Obecnie media na każdy możliwy sposób forują atrakcyjność i piękny wygląd. Ogólnie panuje kult piękna . My podążając za tym narażeni jesteśmy na wystąpienie takich zaburzeń.

Obraz kliniczny choroby:

Chorzy na dysmorfofobię nadmiernie interesują się swoim wyglądem i zwracają na niego uwagę. Najczęściej dotyczy to konkretnych części ciała takich jak : nos, usta, włosy, uszy. Po usunięciu jednego defektu urody od razu znajduje się inny. Taka osoba spędza przed lustrem godziny. Może trwać to nawet od 3 do 8 godzin.

Leczenie:

Stosuje się psychoterapię połączoną z farmakoterapią.

 

 

 

5 thoughts on “Dysmorfofobia – uzależnienie od zabiegów kosmetycznych.

  1. Mnie to w ogóle nie dotyczy. U mnie odwrotnie – w tym roku skończę 30 lat (wszyscy dają mi dużo mniej, nawet 19, ale to na pierwszy rzut oka, bo jak się bliżej przyjrzeć, to widać, że jestem już po 20 😉 ), a ani razu w życiu nie byłam u kosmetyczki.

    1. Nic tylko pozazdrościć ! Chyba każda kobieta chciałaby wyglądać młodziej niż na swój wiek 🙂

  2. Nawet nie wiedziałam, że jest taka choroba… Pewnie bym w nią wpadła gdybym miała za dużo wolnego czasu:)) Uwielbiam kosmetyki, zabiegi i upiekszanie

  3. Gdzieś już słyszałam ten termin. I mam wrażenie, że co raz więcej gwiazdek na to choruje… Wszyscy chcą być piękni, a w efekcie przestają być podobni do siebie. Choroba typowo psychologiczna tak jak anoreksja.

  4. W świecie, który nieustannie krzyczy do kobiet: „bądź doskonała!”, „pozbądź się x!”, „ukryj y!”, niestety nie dziwi, że kobiety zapadają na tę chorobę. Mało która z nas potrafi stanowczo odciąć się od podążania za – często absurdalnymi – kanonami. Myślę, że im starsze jesteśmy, tym o to łatwiej, ale nastolatki tracą całą masę energii na kompleksy z kosmosu. A stamtąd już tylko krok do dysmorfofobii. Teraz śmieję się ze swoich niegdysiejszych kompleksów (nastolatką nie jestem od ponad 10 lat 😉 ), ale pamiętam, jak bardzo uprzykrzały mi życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *